601
Výklad požadavků normy ISO 9001:2015: 6 Plánování
Ing. Monika Becková
V této lekci se budeme zabývat Kapitolou 6, která se skládá ze tří ucelených dílů.
V této kapitole nechybí požadavek na stanovování opatření pro řešení rizik a příležitostí a jeden samostatný článek je věnován „plánování změn”.
Kapitola 6 má následující části:
Nahoru6.1 Opatření zaměřená na rizika a příležitosti
Organizace musí brát v úvahu kontext a určit rizika a příležitosti – viz následující 6.1.1 a 6.1.2:
6.1.1 Při plánování systému managementu kvality musí organizace brát v úvahu aspekty uvedené ve 4.1 (pozn.: externí a interní aspekty) a požadavky uvedené ve 4.2 (pozn.: externí a interní zainteresované strany) a určit rizika a příležitosti, které je potřeba řešit, aby se:
-
zajistilo, že systém managementu kvality může dosáhnout svého zamýšleného výsledku (výsledků);
-
zabránilo nežádoucím účinkům nebo jejich snížení;
-
dosáhlo neustálého zlepšování.
Pozn.: Je zřejmé, že tento požadavek výše uvedeného článku 6.1.1 a také dalšího čl. 6.1.2 navazuje na předchozí určování kontextu organizace, resp. rizika i příležitosti budou jednoznačně muset vyplývat z kontextu organizace:
Pokud se týká pojmu riziko, připomeňme si jeho definici jako účinek nejistoty na očekávaný výsledek (více viz komentář ke čl. 0.5 Uvažování na základě rizik ISO 9001).
V některých organizacích je využívána tzv. SWOT analýza pro určování silných a slabých stránek, hrozeb a příležitostí (pozn.: jedná se o metodu, pomocí které se identifikují silné (angl. „Strengths”) stránky, slabé (angl. „Weaknesses”) stránky, příležitosti (angl. „Opportunities”) a hrozby (angl. „Threats”) ve smyslu opatření, což v podstatě zahrnuje odst. 6.1 normy ISO…