2.2.69
Revize ISO 9001:2015 – dokončení 8. Části normy
Ing. Monika Becková
8.5 Výroba a poskytování služeb
V této části revidované normy, která se týká procesů samotné realizace produktu, jsou obsaženy zejména stávající články 7.5.1 (Řízení výroby a poskytování služeb), 7.5.2 (Validace procesů výroby a poskytování služeb), 7.5.3 (Identifikace a sledovatelnost), 7.5.4 (Majetek zákazníka) a 7.5.5 (Uchovávání produktu).
Kromě upřesnění jednotlivých dílčích požadavků původní kapitoly 7.5 a úpravy některých formulací představují jediné větší změny nově doplněný požadavek na řízení změn formou samostatného článku 8.5.6, rozšíření požadavků na ochranu majetku zákazníka i na externí poskytovatele, a zavedení uvažování na základě rizik do procesů týkajících se činnosti po dodání produktu.
8.5.1 Řízení výroby a poskytování služeb
Tento článek obsahuje požadavky stanovené dřívějšími čl. 7.5.1 (Řízení výroby a poskytování služeb) a 7.5.2 (Validace procesů výroby a poskytování služeb). Již z toho je zřejmé, že zde došlo ke sloučení dvou původních článků do jednoho, a dále samozřejmě i k upřesnění požadavků.
Organizace v oblasti řízení výroby a poskytování služeb musí:
Původně:
Nyní:
Pokud se jedná o samotné "řízené podmínky", ve smyslu revize normy představují následující aspekty:
-
dostupnost dokumentovaných informací, které stanovují charakteristiky produktů a služeb;
-
dostupnost dokumentovaných informací, které stanovují činnosti, které se mají provádět, a výsledky, kterých má být dosaženo;
-
činnosti monitorování a měření v odpovídajících etapách k ověření, zda byla splněna kritéria pro řízení procesů a výstupů z procesů a také přejímací kritéria pro produkty a služby;
-
použití a řízení vhodné infrastruktury a prostředí pro realizaci procesu;
-
dostupnost a použití vhodných zdrojů pro monitorování a měření;
-
kompetenci a, připadá-li to do úvahy, požadovanou kvalifikaci osob;
-
validaci a pravidelnou opakovanou validaci schopnosti dosahovat plánovaných výsledků jakéhokoli procesu pro výrobu a poskytování služby, kde výsledný výstup nelze ověřit následným monitorováním a měřením;
-
finální uvolnění produktů a služeb, činností při dodání a po dodání.
Kromě výše zmíněného sloučení požadavků dvou samostatných článků do jednoho, a používání nové terminologie (např. "dokumentované informace" namísto nynějšího "dokumenty" a "záznamy", nebo "infrastruktura a prostředí" namísto nynějšího "vhodné zařízení"), nejsou obsaženy žádné nové překvapivé změny, které by měly vliv na stávající systém managementu kvality v organizaci.
Došlo ke zjednodušení formulace požadavku na validaci procesů výroby a poskytování služeb (není zde již přesně stanoven rozsah, co přesně má – nebo spíše může – validace podle okolností zahrnovat). Musíme tak vycházet z definice termínu "validace" dle ISO 9000:
Definice pojmů:
Pro srovnání ve stručnosti doplňme, co stávající verze ISO 9001 ve čl. 7.5.2 upřesňuje k procesu validace. Ten může zahrnovat:
-
stanovení kritérií;
-
schválení potřebné infrastruktury;
-
stanovení požadované kvalifikace zaměstnanců;
-
použití stanovených metod, postupů;
-
vytváření a udržování záznamů;
-
to vše podle potřeby opakovaně.
8.5.2 Identifikace a sledovatelnost
Tento článek obsahuje požadavky stanovené dřívějším čl. 7.5.3 (Identifikace a sledovatelnost). Dochází pouze k upřesnění požadavků, zejména s ohledem na jinou formulaci předmětu identifikace.
Původně:
Organizace musí během realizace produkt identifikovat; požadavky jsou dále upřesněny následujícím způsobem:
-
identifikace podle okolností;
-
vhodným způsobem;
-
z hlediska stavu produktu v průběhu realizace;
-
záznamy v případě požadavku na zpětnou sledovatelnost.
Nyní:
-
Tam, kde je zapotřebí zajistit shodu produktů a služeb, musí organizace používat vhodné prostředky pro identifikování výstupů z procesu.
-
Organizace musí během výroby a poskytování služby identifikovat stav výstupů z procesu s ohledem na požadavky monitorování a měření.
-
Tam, kde je sledovatelnost požadavkem, musí organizace řídit jednoznačnou identifikaci výstupů z procesu a uchovávat veškeré dokumentované informace, které jsou nezbytné pro udržování sledovatelnosti.
-
Výstupy z procesu jsou výsledkem jakýchkoli činností a jsou připraveny k dodání zákazníkovi organizace nebo internímu zákazníkovi (např. příjemci vstupů pro další proces);
-
Výstupy mohou zahrnovat produkty, služby, meziprodukty, součásti atd.
Pozn.: Ve stávající verzi je používán termín "produkt", resp. "stav produktu", zatímco v revidované verzi je používán výstižnější termín "výstupy z procesu". Stav produktu v průběhu realizace samozřejmě i dnes přestavuje např. meziprodukt ("polotovar"), nové upřesnění požadavků je však jednoznačnější a přímo specifikuje, co je třeba jako výstup z procesů výroby a poskytování služeb identifikovat tak, aby bylo možno stanovit, zda je produkt ve shodě požadavky, či nikoli.
Identifikovat (ve smyslu nového článku) musíme:
-
výsledek jakýchkoli činností v procesu výroby či poskytování služeb;
-
dokončený produkt, službu;
-
meziprodukt;
-
polotovar;
-
součást, díl produktu apod.;
ať už jsou určeny k dodání konečnému zákazníkovi, nebo interně k dalšímu zpracování.
8.5.3 Majetek zákazníků nebo externích poskytovatelů
Tento článek obsahuje požadavky stanovené dřívějším čl. 7.5.4 (Majetek zákazníka). Dochází zde k rozšíření požadavků, zejména s ohledem na externí poskytovatele (tedy nynější dodavatele v oblasti nákupu nebo outsourcingu).
Původně:
Organizace musí pečovat o majetek:
-
Zákazníka, pokud je pod kontrolou organizace nebo pokud jej organizace používá;
-
Organizace musí identifikovat, ověřovat, chránit a zabezpečovat majetek zákazníka poskytnutý k použití nebo k začlenění...;
-
Jestliže se majetek zákazníka ztratí, poškodí......., musí to organizace sdělit zákazníkovi;
-
Majetek zákazníka může zahrnovat materiál, součásti, nástroje a zařízení, prostory zákazníka, duševní vlastnictví a osobní data.
Nyní:
Organizace musí pečovat o majetek:
-
Zákazníka nebo externího poskytovatele, pokud je pod dohledem organizace nebo pokud jej organizace používá;
-
Organizace musí identifikovat, ověřovat, chránit a zabezpečovat majetek zákazníka nebo externího poskytovatele předaný k použití nebo k začlenění do produktů a služeb;
-
Pokud je majetek zákazníka nebo externího poskytovatele nesprávně používán, ztracen, poškozen nebo jinak shledán nevhodným k použití, musí to organizace sdělit zákazníkovi nebo externímu poskytovateli;
-
Majetek zákazníka může zahrnovat materiál, součásti, nástroje a zařízení, prostory zákazníka, duševní vlastnictví a osobní data.
Pozn.: Rozšíření požadavku "jenom" z majetku zákazníka také na majetek "externího poskytovatele" (čili dodavatele) znamená rozšíření postupů pro tuto oblast tak, aby byl chráněn následující majetek (což může zahrnovat fyzické zabezpečení a oblast bezpečnosti informací):
-
materiál,
-
součásti,
-
nástroje a zařízení,
-
prostory,
-
duševní vlastnictví,
-
osobní data.
Vzhledem k požadavku oznámit externímu poskytovateli jakékoli poškození jeho majetku, znamená to také rozšíření požadavků na externí komunikaci.
8.5.4 Ochrana a uchovávání
Tento článek obsahuje požadavky stanovené dřívějším čl. 7.5.5 (Uchovávání produktu). Dochází zde k úpravě formulací a dílčímu upřesnění požadavků.
Organizace musí:
Původně:
-
uchovávat produkt (včetně jeho základních součástí) v průběhu zpracování a dodávání na místo.... tak, aby byla zajištěna shoda;
-
uchovávání musí (podle okolností) zahrnovat:
- identifikaci,
- manipulaci,
- balení,
- skladování a
- ochranu.
Nyní:
-
během výroby a poskytování služby zajistit uchovávání výstupů z procesu v rozsahu, který je nutný pro udržování shody s požadavky.
-
uchovávání může zahrnovat:
- identifikaci,
- manipulaci,
- balení,
- skladování,
- přenos nebo přepravu a
- ochranu.
Pozn.: Opět (stejně jako v předchozím čl. 8.5.2) vidíme posun od termínu "produkt" ve stávající verzi k výstižnějšímu termínu "výstupy z procesu" v revidované verzi.
Rozšířily se dále požadavky na rozsah uchovávání o přenos nebo přepravu výstupů z procesu, což jsou opět výsledky jakýchkoli činností v procesu výroby či poskytování služeb, tedy dokončený produkt, služba, meziprodukt, polotovar, součásti, díly produktu apod., a jeho přenos a/nebo přeprava.
8.5.5 Činnosti po dodání
Tento článek obsahuje požadavky stanovené dřívějším čl. 7.5.1 (Řízení výroby a poskytování služeb), částečně ale také čl. 7.2.1 (Určování požadavků týkajících se produktu). Předmětné požadavky mají nyní podobu nového samostatného článku s doplněním resp. rozšířením např. o řízení rizik.
Původně:
Řízené podmínky výroby a poskytování služeb - viz stávající čl. 7.5.1 písm. f) - mj. zahrnují implementaci:
-
činností při uvolňování produktu,
-
činností při dodávání produktu, a
-
činností po dodání produktu.
Požadavky týkající se činností po dodání bychom také našli v nynějším čl. 7.2.1 písm. a): organizace musí mj. určit činnosti po dodání. Formou poznámky je pak upřesněno, že sem lze zahrnout:
-
záruční podmínky,
-
servisní služby,
- …