dnes je 22.12.2024

Input:

Posuzování shody u vybraných výrobků

13.1.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.37 Posuzování shody u vybraných výrobků

Ing. Lukáš Turza

Nařízení vlády č. 450/2016 Sb. (dále jen ,, NV‚‚), kterým se mění nařízení vlády č. 173/1997 Sb., kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody, ve znění pozdějších předpisů.

Komentář
Hlavní důvodem změny nařízení, byla nefunkčnost stávajícího nařízení, která nebyla v souladu a v návaznosti s Evropskou legislativou a vyskytoval se problém v rámci certifikací. Starší nařízení se dočkalo několika změn a to konkrétně: nové definici hospodářských subjektů, navýšení hmotnosti vozidel a znění NV je v souladu s § 22 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky.

Obr č.1 – požární hadice

Vlastnosti stanovených výrobků musí splňovat požadavky právních předpisů, které se na ně vztahují, (dále jen “základní požadavky na výrobky“). Za splnění základních požadavků na výrobky se považuje splnění odpovídajících ustanovení příslušných českých technických norem. V případě, že výrobce nebo dovozce hodlá uvést na trh výrobek, jehož vlastnosti nejsou v souladu s ustanoveními českých technických norem, považuje se zajištění bezpečnosti těchto výrobků na minimálně stejné úrovni, jako je míra ochrany stanovená v českých technických normách, za splnění základních požadavků na výrobky.

Komentář
Hlavní změna je u definic hospodářských subjektů, kdy nově se vstupem ČR do EU, bylo vypracováno nové NV č. 450/2016 Sb., kterým se stanoví vybrané výrobky k posuzování shody. Nově jsou již správně určeny pravomoci pro výrobce, dovozce a distributory. K dnešnímu dni se od vstupu do EU se dočkalo právní úpravy i našemu zmiňovanému nařízení, který několik let nebylo v souladu s EU. Můžeme doufat, že těchto nařízeních a zákonů, které nejsou v souladu s evropskou legislativou je již minimum a všechny se dočkají novelizace, či novému zpracování dle platné české a evropské legislativy.

Návrh nařízení dále upravuje hmotnost požárních vozidel tak, aby stanovenými výrobky podle tohoto nařízení byly požární vozidla s celkovou hmotností do 3000 kg namísto současných 2000 kg, což působí potíže v certifikační praxi.

Dále v přílohách kromě zvýšení hmotnosti došlo k doplnění o požární kontejnery používané ke stejnému účelu jako zásahové požární automobily.

Obr č.2 – požární kontejnery čerpáno ze stránek tht.cz

Ukázka příloh a definice výrobků, které spadají do NV č.450/2016 Sb.

Certifikace

Certifikace výrobků je založena na posouzení shody s danými požadavky, kterou lze dokladovat, že výrobek má vlastnosti vyhovující zákazníkům a jeho uživatelům. Jedním z hledisek přístupu k certifikaci výrobků je rozlišení na certifikaci povinnou nebo dobrovolnou.

Povinná certifikace se vztahuje na výrobky, u kterých je tato povinnost dána zákonem. To je základní rozdíl od certifikace dobrovolné, tj. certifikace takových výrobků, na které se tato povinnost nevztahuje a je prováděna na základě požadavku některé ze zainteresovaných stran (výrobci, uživatelé apod.). Výrobky užívané hasiči k výkonu svého povolání v převážné míře podléhají povinné certifikaci.

Komentář
Postup certifikace

Celý proces posouzení shody výrobků s danými požadavky lze rozdělit na dvě oddělené etapy. První zahrnuje vyzkoušení požadovaných vlastností výrobku v akreditované zkušebně. Výstupem z těchto zkoušek je zkušební protokol. Úkolem zkušebny není posouzení, zda výrobek splňuje nebo nesplňuje dané požadavky, ale pouze konstatování dosažených výsledků. Komplexní posouzení výrobku a rozhodnutí, zda výrobek je ve shodě s danými požadavky či nikoliv, je provedeno až v následné etapě nezávislým certifikačním orgánem. Ten na základě zkušebního protokolu a dalších potřebných podkladů (technická dokumentace, výkresy, návody k použití, protokoly z dalších zkušeben atd.) rozhodne, zda je možné na výrobek udělit certifikát.

Nahrávám...
Nahrávám...