dnes je 22.12.2024

Input:

Nařízení vlády č. 426/2016 Sb. o posuzování shody rádiových zařízení při jejich dodávání na trh

20.3.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.42 Nařízení vlády č. 426/2016 Sb. o posuzování shody rádiových zařízení při jejich dodávání na trh

Ing. Lukáš Turza

V souvislosti s novým legislativním rámcem a novým zákonem o posuzování shody, došlo i ke změně směrnice ohledně posuzování shody rádiových zařízení, která se musí implementovat do českého nařízení vlády pod č. 426/2016 Sb. V úvodu si projdeme historickým vývojem pro rádiová zařízení a následně si popíšeme a vysvětlíme základy posuzování shody rádiového zařízení.

Přehled starých legislativních předpisů

Rádiová a telekomunikační koncová zařízení

Nařízení vlády č. 426/2000 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na rádiová a na telekomunikační koncová zařízení.

Nařízení vlády č. 483/2002 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 426/2000 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na rádiová a na telekomunikační koncová zařízení

Přehled!!!!

  • Nařízení vlády č. 483/2002 Sb. zrušeno a nahrazeno 426/2016 Sb.

  • Nařízení vlády č. 426/2000 Sb. zrušeno a nahrazeno 426/2016 Sb.

  • Nové legislativní požadavky

  • Návrh nařízení vlády o posuzování shody rádiových zařízení při jejich dodávání na trh se předkládá z důvodu dokončení transpozice směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/53/EU, když tato směrnice již byla částečně transponována zákonem č. 90/2016 Sb., o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh.

  • Dne 22. 5. 2014 byla v Úředním věstníku Evropské unie zveřejněna směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/53/EU, o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání rádiových zařízení na trh a zrušení směrnice 1999/5/ES. Směrnice přejímá ustanovení dosavadní směrnice Evropského parlamentu a Rady 1999/5/ES o rádiových zařízeních a telekomunikačních koncových zařízeních a vzájemném uznávání jejich shody, která je nově přizpůsobována zásadám tzv. Nového legislativního rámce („NLF”, New legislative framework).

  • Navrhovaná právní úprava zajišťuje řádnou transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/53/EU a tím splnění legislativních závazků plynoucích pro Českou republiku z členství v Evropské unii. Ve věcné rovině je sledován cíl úpravy na evropské úrovni, tj. zkvalitnění regulace trhu s rádiovými zařízeními.

  • Cíl změn

  • Cílem směrnic je zajistit, aby rádiové zařízení využívalo spektrum účinně a podporovalo účelné využívání tohoto spektra, a aby se zabránilo škodlivé interferenci (rušení). Nově již návrhem nejsou regulována telekomunikační zařízení, ale naopak rozhlasové a televizní přijímače.

  • Telekomunikační zařízení by tak měla být z hlediska posuzování shody regulována pouze nařízením č. 117/2016 Sb., o posuzování shody výrobků z hlediska elektromagnetické kompatibility při jejich dodávání na trh a nařízením č. 118/2016 Sb., o posuzování shody elektrických zařízení určených pro používání v určitých mezích napětí při jejich dodávání na trh.

  • Směrnice přejímá ustanovení dosavadní směrnice Evropského parlamentu a Rady 1999/5/ES o rádiových zařízeních a telekomunikačních koncových zařízeních a vzájemné uznávání jejich shody, která je nově přizpůsobována zásadám tzv. Nového legislativního rámce. Navrhovaná právní úprava zajišťuje řádnou transpozici směrnice Evropského parlamentu a Rady 2014/53/EU, a tím splnění legislativních závazků plynoucích pro Českou republiku z členství v Evropské unii.

  • Postup posuzování shody v ČR je zcela shodný s postupem ve všech členských státech EU a je popsán v nařízení vlády 426/2016 Sb., o posuzování shody rádiových zařízení při jejich dodávání na trh (dále jen „NV”), která implementuje směrnici 2014/53/EU Evropského parlamentu a rady ze dne 16. dubna 2014, o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání rádiových zařízení na trh a zrušení směrnice 1999/5/ES (tzv. Směrnice RED).

Na rozdíl od předchozí platné právní úpravy, platné do 12. 6. 2016 (s přechodným obdobím do 12. 6. 2017) může posuzování shody provádět pouze výrobce (i v případě, že sídlí mimo EU).

Oproti předešlé směrnice doznaly změny ohledně pravomocí a definic hospodářských subjektů, které Vám částečně přiblížím. Veškeré povinnosti naleznete v definovaném nařízení nebo ve směrnici pro rádiová zařízení.

Komentář
Postup výrobce

Výrobce provede posouzení shody na soulad se základními požadavky NV (Směrnice RED). Základními požadavky jsou: účelné využití kmitočtového spektra (rádiové parametry); EMC; bezpečnost a ochrana zdraví.

  • Rádiová zařízení, pokrytá harmonizovanými normami (ČSN ETSI EN) se posuzují, se posuzují postupem podle modulu A (bez účasti notifikované osoby – oznámeného subjektu), je možno použít i modul B+C nebo modul H (s účastí notifikované osoby). Moduly jsou popsány v přílohách NV. Tento postup je stejný pro rádiová vysílací i přijímací zařízení, včetně rozhlasových a TV přijímačů.

  • Rádiová

Nahrávám...
Nahrávám...