dnes je 15.1.2025

Input:

Revize normy ISO 14001:2015 - 9. Část - Hodnocení výkonnosti (1. díl)

12.9.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2.98
Revize normy ISO 14001:2015 – 9. Část – Hodnocení výkonnosti (1. díl)

Ing. Monika Becková

Kapitola 9 se skládá z článků přesunutých z kap. 4.5 původní verze normy (Kontrola), kromě řízení záznamů, které je přesunuto ze čl. 4.5.4 (Řízení záznamů) do nynějšího čl. 7.5.2 (Vytváření a aktualizace dokumentovaných informací) v rámci části "Podpora". Dále je v kap. 9 zařazeno přezkoumání systému managementu, které bylo dosud samostatným čl. 4.6 (Přezkoumání vedením).

Kromě uvedených přesunů a jiné struktury se rozšířily požadavky v oblasti monitorování, měření, analýzy a vyhodnocování. K podstatnější změně patří také rozšíření rozsahu přezkoumávání systému managementu (EMS) vedením.

Kapitola 9 se skládá z 3 ucelených dílů, v nichž jsou obsaženy zejména požadavky na monitoring a analýzy, dále interní audit a již zmíněné přezkoumávání vedením.

Kapitola 9 má jednodušší strukturu než stejná část nové ISO 9001 (nenajdeme tu např. spokojenost zákazníka), ale zato má obsažnější část části týkající se monitoringu a analýz, a samozřejmě navíc hodnocení souladu se závaznými povinnostmi.

Kapitola 9 má následující části:

  • 9.1 Monitorování, měření, analýza a vyhodnocování

  • 9.2 Interní audit

  • 9.3 Přezkoumání vedením organizace

9.1 Monitorování, měření, analýza a vyhodnocování

Tento článek obsahuje požadavky původně stanovené ve čl. 4.5.1 (Monitorování a měření). Pokud se týká monitorování, měření, analýzy a vyhodnocování, organizace obecně musí zajistit následující požadavky.

 

9.1.1 Obecně

Organizace musí:

Původně:

  • vytvořit, zavést a udržovat postupy pravidelného monitorování a měření klíčových znaků provozu, které mohou mít významný environmentální dopad,

  • do postupů zahrnovat dokumentování informací:

    1. pro monitorování výkonnosti nástrojů řízení provozu,
    2. souladu s cíli a cílovými hodnotami,
  • zajistit, aby používala .... monitorovací a měřicí zařízení kalibrovaná nebo ověřená, a uchovávala související záznamy.

Nyní:

Organizace musí:

  • monitorovat, měřit, analyzovat a hodnotit svoji environmentální výkonnost.

Pozn.: Protože zde dochází ke změně formulace (dříve "monitorování znaků provozu, které mohou mít významný dopad" x nyní "monitorování environmentální výkonnosti"), zopakujme si definici tohoto nového termínu. Význam je ale obdobný, protože klíčové znaky provozu, které mohou mít významný environmentální dopad, většinou tvoří právě onen měřitelný výsledek vztažený k příslušnému environmentálnímu aspektu.

Definice pojmů:

  • environmentální výkonnost (čl. 3. 4. 11 normy ČSN EN ISO 14001:2016) = měřitelný výsledek vztažený k řízení environmentálních aspektů (dříve též environmentální profil).

Příklad:

Stanovení ukazatelů pro monitorování, měření, analýzu a hodnocení environmentální výkonnosti v rámci procesu "administrativní práce"

Environmentální aspekt Env. dopad Ukazatel Měřitelný výsledek vztažený k řízení aspektu
Spotřeba energie Spotřeba neobnovitelných zdrojů Elektřina, zemní plyn Spotřeba EE / m2 na 1 pracovníka za rok;spotřeba ZP / m3 vytápěného prostoru za rok
Spotřeba papíru Spotřeba zdrojů, produkce odpadu Kg papíru Kg papíru na 1 pracovníka za rok
Odpad (vyřazená elektrozařízení) Produkce odpadu Kg odpadu Kg vyřazeného elektroodpadu na 1 pracovníka / rok
Doprava Produkce odpadu, emisí do ovzduší Ujeté km, spotřebované litry pohonných hmot Počet ujetých km / jednotku obratu za rok;počet litrů PHM / ujetý km / pracovník za rok

Dále nyní nově:

Organizace musí určit:

  1. co je třeba monitorovat a měřit;
  2. metody monitorování, měření, analýzy a vyhodnocování, je-li to vhodné, aby byly zajištěny platné výsledky;
  3. kritéria, podle nichž bude organizace hodnotit svoji environmentální výkonnost s využitím odpovídajících indikátorů;
  4. kdy se musí provádět monitorování a měření;
  5. kdy se musí výsledky z monitorování a měření analyzovat a vyhodnocovat.

Pozn.: Také tato část je výrazněji rozpracována do detailů. Musíme vhodnou formou nyní stanovit co – jak – podle čeho – kdy budeme monitorovat. Ne že by celý tento proces nebyl využívaný již dříve, porovnáním starého a nového textu normy ale vidíme, že takto podrobně je požadavek stanoven až v novém vydání ISO 14001.

Jak se s těmito požadavky vypořádat?

Nejefektivnější a přitom nejjednodušší způsob je vytvořit si přehled (např.

Nahrávám...
Nahrávám...