2.2.64
Revize ISO 9001:2015 – 6. část normy – Plánování
Ing. Monika Becková
6 Plánování
Kapitola 6 obnáší, na rozdíl od předchozí (páté) části nové normy, poněkud více podstatnějších změn. Skládá se rovněž ze tří ucelených dílů, v nichž jsou částečně obsaženy požadavky dřívějších článků 5.4.1 (Cíle kvality), 5.4.2 (Plánování systému managementu kvality) a 8.5.3 (Preventivní opatření).
Kapitola 6 přináší změny některých formulací a nově zavádí požadavek na stanovování opatření pro řešení rizik a příležitostí.
Tématu "plánování změn" je nyní věnován celý samostatný článek
Je stanoveno více podrobnějších požadavků na cíle kvality včetně požadavků na specifikaci plánu k jejich dosažení.
Kapitola 6 bude mít následující části:
6.1 Opatření zaměřená na rizika a příležitosti
Opatření týkající se rizik a příležitostí v takovémto rozsahu stávající norma nezahrnuje. Souvislosti bychom našli zejména v části kap. 5.6.2 (Vstup pro přezkoumání), kde je potřeba zahrnout informace o změnách, které by mohly ovlivnit systém managementu kvality (což může zahrnovat jak rizika, tak příležitosti; často ale v tomto bodě přezkoumávání nacházíme pouze informaci, jaké změny se udály v předchozím období, namísto těch změn, které by mohly - v budoucnu - nastat a systém managementu ovlivnit ať v dobrém, nebo špatném smyslu).
Další paralelu pak můžeme nalézt zejména v odst. 8.5.3 (Preventivní opatření), kdy je požadováno po organizaci určit opatření k odstranění příčin potenciálních neshod.
V některých organizacích je také stále využívána tzv. SWOT analýza pro určování silných a slabých stránek, hrozeb a příležitostí (pozn.: jedná se o metodu, pomocí které se identifikují silné (angl. "Strengths") stránky, slabé (angl. "Weaknesses") stránky, příležitosti (angl. "Opportunities") a hrozby (angl. "Threats") ve smyslu opatření, což v podstatě zahrnuje odst. 6.1 návrhu normy ISO/DIS 9001, i když takové termíny použity nejsou. Pro názornost opět porovnáme obsah stávajících a nově formulovaných požadavků.
Původně:
Vrcholové vedení musí zajistit, aby plánování systému managementu kvality bylo prováděno; ...
A dále také:
Organizace musí určit přiměřená preventivní opatření k odstranění příčin možných neshod, aby se zabránilo jejich vzniku (resp. výskytu).
Postup (pozn.: dokumentovaný) musí zahrnovat požadavky na:
-
určování potenciálních neshod,
-
vyhodnocování opatření k zabránění výskytu,
-
určování a implementaci potřebných opatření,
-
záznamy výsledků provedených opatření,
-
přezkoumání efektivnosti provedených opatření.
Další souvislosti bychom našli i ve stávajícím čl. 8.5.1 neustálé zlepšování, kde je požadováno neustále zlepšovat systém managementu prostřednictvím mj. preventivních opatření.
Nyní:
Organizace musí brát v úvahu kontext a určit rizika a příležitosti – viz následující v podstatě zcela nové odstavce 6.1.1 a 6.1.2:
6.1.1 Při plánování systému managementu kvality musí organizace brát v úvahu aspekty uvedené ve 4.1 (pozn.: externí a interní aspekty) a požadavky uvedené ve 4.2 (pozn.: externí a interní zainteresované strany) a určit rizika a příležitosti, které je potřeba řešit, aby se:
-
zajistilo, že systém managementu kvality může dosáhnout svého zamýšleného výsledku (výsledků);
-
zabránilo nežádoucím účinkům nebo jejich snížení;
-
dosáhlo neustálého zlepšování.
Pozn.: Je zřejmé, že nový požadavek výše uvedeného článku 6.1.1 a také dalšího čl. 6.1.2 navazuje na předchozí určování kontextu organizace, resp. rizika i příležitosti budou jednoznačně muset vyplývat z kontextu organizace:
Pokud se týká pojmu riziko, připomeňme si návrh normy, který jej definuje jako účinek nejistoty na očekávaný výsledek (více viz komentář ke čl. 0.5 Uvažování na základě rizik ISO/DIS 9001).
6.1.2 Organizace musí plánovat:
-
Opatření pro řešení rizik a příležitostí úměrná potenciálnímu dopadu na shodu produktů a služeb;
-
Způsob zavádění těchto opatření do procesů systémů managementu kvality;
-
Metody hodnocení efektivnosti provedených opatření.
Jaké připadají v úvahu možnosti řešení rizik a příležitostí?
Návrh normy uvádí zhruba tyto následující příklady: