dnes je 15.1.2025

Input:

Průvodní dokumentace strojních zařízení

14.1.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

19.4
Průvodní dokumentace strojních zařízení

Martin Šturma – Igor Lüftner

Prohlášení o shodě

Všechna strojní zařízení uvedená ve článku 1 odstavci 1 Směrnice se považují za "stanovené výrobky" ve smyslu § 12 odst. 1 písm. a) zákona č. 22/1997 Sb. Takové výrobky představují zvýšenou míru ohrožení oprávněného zájmu, a proto u nich musí být před uvedením na trh nebo do provozu posouzena shoda, čímž se zajišťuje, že strojní zařízení splňuje technické požadavky stanovené ve Směrnici.

ES prohlášení o shodě, přiložené ke strojnímu zařízení, musí být v českém jazyce a dle přílohy II Směrnice musí obsahovat následující položky:

  • obchodní firmu a úplnou adresu výrobce a případně jeho zplnomocněného zástupce;

  • jméno a adresu osoby pověřené sestavením technické dokumentace, přičemž tato osoba musí být usazena v členském státě EU;

  • popis a identifikaci strojního zařízení, včetně obecného označení, funkce, modelu, typu, výrobního čísla a obchodního názvu;

  • větu, ve které se výslovně prohlašuje, že strojní zařízení splňuje všechna příslušná ustanovení Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2006/42/ES ze dne 17. května 2006 o strojních zařízeních (dále jen Směrnice), a případně podobnou větu s prohlášením o shodě s jinými směrnicemi nebo příslušnými předpisy, kterým strojní zařízení odpovídá. Tyto odkazy musí odkazovat na texty zveřejněné v Úředním věstníku EU;

  • popřípadě jméno, adresu a identifikační číslo oznámeného subjektu (nařízení vlády č. 176/2008 Sb., pro ni používá termín "notifikovaná osoba"), který provedl ES přezkoušení typu podle přílohy IX Směrnice, a číslo certifikátu ES přezkoušení typu

  • popřípadě jméno, adresu a identifikační číslo notifikované osoby, která schválila systém komplexního zabezpečování jakosti podle přílohy X Směrnice

  • popřípadě odkaz na použité harmonizované normy uvedené v čl. 7 odst. 2, podle kterých byl stroj navržen, konstruován a zkoušen (např. ČSN EN ISO 12100 , ČSN EN 60204-1 ed. 2 , zvláště pak nezapomenout na elektromagnetickou kompatibilitu (EMC) atd.)

  • popřípadě odkaz na jiné použité technické normy a specifikace

  • místo a datum vydání prohlášení

  • údaje o totožnosti osoby oprávněné vypracovat prohlášení jménem výrobce nebo jeho oprávněného zástupce a její podpis

Výrobce strojního zařízení nebo jeho zplnomocněný zástupce uchovávají originál ES prohlášení o shodě po dobu nejméně 10 let od posledního dne výroby strojního zařízení.

Někdy se stává, že k provozovanému strojnímu zařízení chybí prohlášení o shodě. Posouzení shody a vypracování ES prohlášení o shodě může provést provozovatel sám, s výjimkou těchto strojních zařízení uvedených v příloze IV Směrnice:

1. Kotoučové pily (s jedním nebo několika kotouči) pro zpracování dřeva a materiálů s podobnými fyzikálními vlastnostmi nebo pro zpracování masa a materiálů s podobnými fyzikálními vlastnostmi těchto typů:

1.1. Pily se stálou polohou kotouče při řezání, s pevným stolem nebo podpěrou a s ručním posuvem obrobku nebo s přídavným posouvacím zařízením.

1.2. Pily se stálou polohou kotouče při řezání, s ručním posuvem stolu nebo vozíku, které vykonávají vratný pohyb.

1.3. Pily se stálou polohou kotouče při řezání, se zabudovaným strojním posuvem obrobku a s ručním vkládáním nebo vyjímáním.

1.4. Pily s posuvným kotoučem při řezání, s mechanickým posuvem kotouče a s ručním vkládáním nebo vyjímáním.
2. Srovnávací frézky pro zpracování dřeva s ručním posuvem obrobku.
3. Tloušťkovací frézky pro jednostranné obrábění dřeva, se zabudovaným strojním posuvem obrobku a s ručním vkládáním nebo vyjímáním.
4. Pásové pily s ručním vkládáním nebo vyjímáním pro zpracování dřeva a materiálů s podobnými fyzikálními vlastnostmi nebo pro zpracování masa a materiálů s podobnými fyzikálními vlastnostmi těchto typů:

4.1. Pily se stálou polohou kotouče při řezání, s pevným stolem nebo stolem vykonávajícím vratný pohyb, nebo s opěrou obrobku.

4.2. Pily s kotoučem na vozíku, který vykonává vratný pohyb.
5. Kombinované stroje pro zpracování dřeva a materiálů s podobnými fyzikálními vlastnostmi uvedené v bodech 1 až 4 a v bodě 7.
6. Čepovací stroje pro zpracování dřeva s ručním posuvem obrobku a s několika držáky nástrojů.
7. Svislé frézky s ručním posuvem obrobku pro zpracování dřeva a materiálů s podobnými fyzikálními vlastnostmi.
8. Přenosné řetězové pily pro zpracování dřeva.
9. Lisy, včetně ohraňovacích lisů, pro zpracování kovů za studena s ručním vkládáním nebo vyjímáním, jejichž pohyblivé pracovní části mohou mít zdvih překračující 6 mm a rychlost vyšší než 30 mm/s.
10. Lisy na plasty nebo vstřikovací lisy s ručním vkládáním nebo vyjímáním
11. Lisy na pryž nebo vstřikovací lisy s ručním vkládáním nebo vyjímáním.
12. Strojní zařízení pro práce v podzemí těchto typů:

12.1. lokomotivy a brzdné vozy

12.2. hydraulicky ovládané mechanizované výztuže
13. Ručně nakládané vozy pro sběr domovního odpadu s lisovacím zařízením.
14. Odnímatelná mechanická převodová zařízení, včetně jejich ochranných krytů.
15. Ochranné kryty pro odnímatelná mechanická převodová zařízení.
16. Servisní zvedáky pro vozidla.
17. Zařízení pro zvedání osob nebo osob a nákladů, u nichž je nebezpečí pádu z výšky přesahující svislou vzdálenost větší než tři metry.
18. Přenosná upevňovací zařízení s náboji a jiné rázové stroje.
19. Ochranná zařízení určená pro zjišťování přítomnosti osob.
20. Motoricky poháněné blokovací snímatelné ochranné kryty navržené jako ochranné kryty pro strojní zařízení uvedená v bodech 9, 10 a 11.
21. Logické jednotky zajišťující bezpečnostní funkce.
22. Ochranné konstrukce při převrácení (ROPS).
23. Ochranné konstrukce proti padajícím předmětům (FOPS).

Na výše uvedená strojní zařízení, která nebyla vyrobena podle harmonizovaných norem, smí ES prohlášení o shodě provádět pouze tzv. notifikovaná osoba (= "oznámený subjekt" dle terminologie ve Směrnici) dle postupů v přílohách IX a X Směrnice (viz Schéma postupu pro uvedení SZ na trh nebo do provozu dle Směrnice 2006/42/ES). Notifikovaná osoba je taková, která splnila podmínky autorizace uvedené v příloze XI Směrnice a v příloze č. 11 nařízení vlády č. 176/2008 Sb., a zároveň byla Úřadem pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví oznámena orgánům Evropské unie a příslušným orgánům členských států EU. Každá notifikovaná osoba má své jedinečné identifikační číslo. Seznam notifikovaných osob je uveden na stránkách: ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/ .

Označení CE

Strojní zařízení musí být viditelně, čitelně a nesmazatelně opatřeno označením CE, které potvrzuje, že na něj bylo provedeno posouzení shody.

Grafická podoba označení CE je stanovena v příloze III Směrnice:

Pokud je označení CE zmenšeno nebo zvětšeno, musí být zachovány vzájemné poměry dané mřížkou na výše uvedeném obrázku. Jednotlivé části označení CE musí mít stejný svislý rozměr, který nesmí být menší než 5 mm. Tento minimální rozměr nemusí být dodržen u malých strojních zařízení. Označení CE musí být připojeno v bezprostřední blízkosti jména výrobce nebo jeho zplnomocněného zástupce. U SZ vyjmenovaných v příloze IV, pro která bylo posouzení shody provedeno dle přílohy X (komplexní zabezpečování jakosti), musí za označením CE následovat identifikační číslo notifikované osoby.

Další značení na SZ dle Směrnice

Na strojním zařízení musí být viditelně, čitelně a nesmazatelně vyznačeny minimálně tyto údaje:

a) obchodní firma a úplná adresa výrobce a popřípadě jeho zplnomocněného zástupce,

b) označení strojního zařízení,

c) označení CE,

d) označení série nebo typu,

e) výrobní číslo, pokud existuje,

f) rok výroby, tj. rok, ve kterém byl ukončen výrobní proces.

Při připojování označení CE je zakázáno antedatovat nebo postdatovat rok výroby SZ.

Je-li strojní zařízení navrženo a konstruováno pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu, musí být odpovídajícím způsobem označeno.

Pokud se s částí stroje musí během provozu manipulovat zdvihacím zařízením, musí na ní být čitelně, nesmazatelně a jednoznačně vyznačena její hmotnost.

Dále na všech strojních zařízeních musí být čitelně a nesmazatelně uvedeny tyto údaje:

a) jmenovitý výkon vyjádřený v kilowattech (kW),

b) hmotnost nejběžnější sestavy v kilogramech (kg), popřípadě:

c) maximální tažná síla na spojovacím háku v newtonech (N),

d) maximální svislé zatížení na spojovacím háku v newtonech (N).

Na strojních zařízeních mají být tyto informace a výstrahy:

  • Informace nezbytné pro ovládání SZ musí být jednoznačné a snadno srozumitelné. Musí být přiměřené, aby obsluhu nepřetěžovaly.

  • Zobrazovací jednotky nebo jiné prostředky interaktivní komunikace mezi obsluhou a strojem musí být snadno srozumitelné a použitelné.

  • Výstražná zařízení – Pokud by mohlo být ohroženo zdraví a bezpečnost osob závadou strojního zařízení pracujícího bez dozoru, musí být takové strojní zařízení vybaveno vhodnou výstražnou akustickou nebo světelnou signalizací.

  • Je-li strojní zařízení vybaveno výstražným zařízením, musí být toto jednoznačné a snadno vnímatelné. Obsluha musí mít vhodné prostředky, aby mohla kdykoli provést kontrolu funkce těchto výstražných zařízení. Současně musí být splněny požadavky zvláštních právních předpisů týkajících se barev a typů bezpečnostních signálů.

  • Výstraha před dalšími riziky – Zůstanou-li rizika i navzdory všem přijatým opatřením k zajišťování bezpečnosti při navrhování, bezpečnostním opatřením a doplňujícím ochranným opatřením, je nutno zajistit potřebná výstražná upozornění, včetně výstražných zařízení.

Technická dokumentace

Dle přílohy VII Směrnice musí technická dokumentace strojního zařízení obsahovat níže uvedené položky.

Konstrukční a výrobní dokumentace obsahující:

  • celkový popis strojního zařízení,

  • celkový výkres strojního zařízení a schémata ovládacích obvodů a příslušné popisy a vysvětlivky nezbytné pro pochopení provozu strojního zařízení,

  • podrobné výkresy, popřípadě doplněné výpočty, výsledky zkoušek, certifikáty apod., které jsou nezbytné pro kontrolu shody strojního zařízení se základními požadavky na ochranu zdraví a bezpečnosti,

  • dokumentaci o posouzení rizika (tj. analýza rizik, podrobně v ČSN EN ISO 12100 ) s uvedením postupu, včetně

- seznamu základních požadavků na ochranu zdraví a bezpečnosti, které se vztahují na strojní zařízení,

- popisu ochranných opatření provedených k vyloučení zjištěného nebezpečí nebo ke snížení rizik a popřípadě uvedení dalších rizik souvisejících se strojním zařízením,

  • použité normy a ostatní technické specifikace, s uvedením základních požadavků na ochranu zdraví a bezpečnosti, které jsou v těchto normách zahrnuty,

  • veškeré technické zprávy s výsledky zkoušek, které provedl výrobce nebo subjekt vybraný výrobcem nebo jeho zplnomocněným zástupcem,

  • výtisk návodu k použití strojního zařízení,

  • případně prohlášení o zabudování pro začleněné neúplné strojní zařízení a příslušný návod k montáži tohoto zařízení,

  • popřípadě kopie ES prohlášení o shodě strojního zařízení nebo jiných výrobků zabudovaných do strojního zařízení,

  • kopie ES prohlášení o shodě.

A dále:

  • u sériové výroby vnitřní opatření, která budou zavedena pro zajištění shody strojního zařízení s ustanoveními Směrnice,

  • příslušné zprávy o vyhodnoceních nebo o výsledcích zkoušek prováděných výrobcem na součástech, příslušenství nebo na úplném strojním zařízení, které jsou nezbytné pro zjištění, zda strojní zařízení tak, jak je navrženo a konstruováno, může být bezpečně smontováno a uvedeno do provozu.

Výše uvedené náležitosti technické dokumentace musí být k dispozici ke kontrole státním orgánům po dobu nejméně 10 let od dne výroby posledního strojního zařízení nebo v případě poslední jednotky sériové výroby.

Technická dokumentace se nemusí nacházet na území EU, ani nemusí být trvale k dispozici ve fyzické podobě. Musí však být možné, aby ji osoba uvedená v ES prohlášení o shodě mohla zkompletovat a zpřístupnit v čase úměrném její složitosti.

Technická dokumentace nemusí obsahovat podrobné výkresy nebo další upřesňující informace týkající se částí použitých při výrobě strojního zařízení, pokud však není jejich znalost nezbytná pro ověření shody se základními požadavky na ochranu zdraví a bezpečnosti.

Technická dokumentace el. zařízení stroje dle kapitoly. 17 ČSN EN 60204-1 ed. 2 jsou informace nutné pro instalaci, provoz a údržbu elektrického zařízení stroje, které musí být poskytovány vhodnou

Nahrávám...
Nahrávám...