dnes je 21.11.2024

Input:

Certifikace společenské odpovědnosti, Národní program a veřejné zakázky

19.10.2014, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2.53
Certifikace společenské odpovědnosti, Národní program a veřejné zakázky

Ing. Monika Becková

Připomeňme si, že pojem "společenská odpovědnost organizací" je odvozen z anglického "Corporate Social Responsibility" (odtud používaná zkratka "CSR"), a v současném pojetí představuje vzájemně provázaný soubor činností a postupů v organizaci zahrnující oblast sociální, environmentální a ekonomickou. Evropská komise definuje společenskou odpovědnost organizací jako "odpovědnost podniků za dopady jejich činností na společnost".

Co zahrnuje společenská odpovědnost v praxi?

Základem společenské odpovědnosti organizace je takový způsob vedení a budování jejích vztahů s partnery (zainteresovanými stranami), který přispívá ke zvýšení důvěryhodnosti, udržitelnosti, zlepšování aspektů společenské odpovědnosti. K těm patří například:

  • dodržování lidských práv;

  • péče o zaměstnance a nediskriminační přístup k nim;

  • tvorba pracovních míst, celoživotní vzdělávání;

  • prevence znečištění životního prostředí, využívání obnovitelných zdrojů, úspora energií, vody a ostatních zdrojů;

  • boj proti korupci, transparentnost;

  • kvalita produktů i služeb;

  • podpora komunit (např. prostřednictvím fair trade).

Společenská odpovědnost může organizaci přinést zlepšení z hlediska řízení rizik, úspor nákladů, vztahů se zákazníky, zaměstnanci a ostatními zainteresovanými stranami včetně veřejnosti nebo místních komunit.

V neposlední řadě je CSR konkurenční výhodou a v případě certifikace může být použita jako podklad pro rozhodování při zadávání veřejných zakázek, výběrových řízení či přidělování dotací.

Společenská odpovědnost jako podklad pro rozhodování při udělování dotací či veřejných zakázek

V Úředním věstníku Evropské unie byla 28. března 2014 zveřejněna nová směrnice o zadávání veřejných zakázek, která vstoupila v platnost 17. dubna 2014. Lhůta pro vnitrostátní transpozici je stanovena do 18. dubna 2016, v ČR však lze očekávat snahu o přijetí nové právní úpravy dříve.

Podle této směrnice veřejní zadavatelé při zadávání veřejných zakázek uchazečům vycházejí z ekonomicky nejvýhodnější nabídky, která se stanoví na základě ceny nebo nákladů, a může zahrnovat nejlepší poměr mezi cenou a kvalitou. Ten je posuzován na základě kritérií, jež zahrnují:

  1. Kvalitativní hlediska,
  2. Environmentální hlediska,
  3. Sociální hlediska spojená s předmětem dané veřejné zakázky.

Přihlédneme-li v této souvislosti k důvodům pro možné vyloučení z účasti v zadávacím řízení uchazeče, ke kterým patří např. korupce, praní peněz či dětská práce, je zde přímá souvislost s aspekty společenské odpovědnosti v ekonomické, environmentální i sociální oblasti.

Důkazem o plnění kritérií uchazečem v této oblasti pak může být certifikát systému managementu společenské odpovědnosti.

Společenská odpovědnost ve světě

V dubnu 2014 schválil Evropský parlament nové pravidlo, které ukládá firmám s více než 500 zaměstnanci povinnost vytvářet reporty CSR. Návrh směrnice, kterou se mění směrnice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS, pokud jde o zveřejňování nefinančních informací a informací týkajících se rozmanitosti některými velkými společnostmi a skupinami, upravuje, resp. rozšiřuje povinnosti velkých firem zveřejňovat informace nejen o finančních záležitostech.

Velké organizace s více než 500 zaměstnanci by měly odhalit dopady své činnosti, ať již pozitivní, či negativní, na společnost, a měly by mimo jiné povinně podávat zprávy:

  • o environmentálních a sociálních záležitostech,

  • o zaměstnaneckých podmínkách,

  • o lidských právech a boji proti korupci a úplatkářství,

  • povinně popisovat své výsledky a politiky týkající se výše uvedených témat a používané politiky řízení firmy a dozorčích orgánů.

Uvedené informace budou zahrnuty do výroční zprávy.

Směrnice nabude platnosti po schválení Radou a vydáním v oficiálním věstníku EU. V letech 2015 - 2016 budou členské země zapracovávat legislativu na národní úrovni.

Společenská odpovědnost v ČR

Je zřejmé, že problematice společenské

Nahrávám...
Nahrávám...