dnes je 21.11.2024

Input:

Aktuální otázky k prokazování shody strojních zařízení

5.8.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.17 Aktuální otázky k prokazování shody strojních zařízení

Dr. Ing. Rostislav Suchánek

Otázka č. 1

Popis problému: Dodavatel dodal vstřikolis (několik desítek tun velký stroj), který byl postaven napřed v Rakousku a až po cca roce byl částečně demontován a dovezen do ČR. Zde byl sestaven a při přejímce jsme požadovali ověření bezpečnosti, zejména odzkoušení bezpečného chodu + vstupní elektro-revizi. Dostal jsem ale jen prohlášení o shodě, jež mělo více než rok staré datum. Navíc během instalace ve firmě jsou k lisu dodávány další součásti (robot, natápěcí stanice), ale prohlášení o shodě celého soustrojí nechce ani jeden z dodavatelů dodat.

A) Musí mít každý stroj (např. vsřikolis) nebo strojní vybavení vstupní elektro-revizi před uvedením do provozu nebo lze vztáhnout na toto zákon č. 73/2010 Sb., kde je dáno, že: „Splnění požadavků bezpečnosti se považuje za splněné u výrobků, které jsou výrobky stanovenými k posuzování shody podle jiného právního předpisu.“; tedy pokud má CE.

Chápu-li to správně, pokud kupuji elektrické zařízení (vrtačka; ruční nářadí obecně, elektrický spotřebič; TV, PC apod.), pak nemusí mít vstupní revizi elektro. Pokud jde ale o strojní zařízení (jež se skládá z více elektrických zařízení; motory, topné spirály, atd.), pak nejde o elektrické zařízení, ale stroj, tudíž musí být po instalaci provedeno ověření bezpečnosti stroje (vstupní elektro-revize), i když má toto zařízení prohlášení o shodě?

B) Může organizace vydat prohlášení o shodě na toto soustrojí sama (statutární orgán)? Za jakých podmínek? Co vše je potřeba doložit?

Odpověď

Postup všech dodavatelů je v souladu s platnou legislativou. Výrobce vstřikolisu vystavil ES prohlášení o shodě v okamžiku jeho uvedení na trh a tím deklaroval, že k tomuto datu splňuje vstřikolis všechny základní požadavky, které se na něj vztahují. Toto ES prohlášení o shodě musí výrobce archivovat po dobu 10 let, spolu s technickou dokumentací. Z této doby 10 let je možno odvodit i dobu platnosti ES prohlášení o shodě. Pokud dojde během této desetileté doby ke změně majitele strojního zařízení, má být spolu se strojem předáno i původní ES prohlášení o shodě.

Pokud byly doplněny k vstřikolisu další stroje, potom je povinností výrobců těchto strojů dodat k těmto strojům ES prohlášení o shodě. V případě, že tyto stroje tvoří spolu se vstřikolisem soubor strojních zařízení, která jsou sestavena a uspořádána tak, že fungují jako jeden celek (viz článek 2 odstavec a) směrnice 2006/42/ES nebo § 2 odstavec a) bod (4) NV č. 176/2008 Sb.), potom vzniká nové strojní zařízení a musí k němu existovat výrobce, který toto zařízení propojením jednotlivých strojních zařízení vytvořil a musí vystavit ES prohlášení o shodě. Pokud jste objednali u jednotlivých výrobců pouze jednotlivé stroje, nevyplývá těmto výrobcům povinnost dodat celkové ES prohlášení o shodě. Pokud jste objednali dodávku celé sestavy zařízení vstřikolisu a dalších strojů jako celku u nějakého generálního dodavatele a jednotlivé stroje si zajišťoval on jako částečné dodávky, potom má tento dodavatel automaticky povinnost dodat vám ES prohlášení o shodě na celou soustavu strojních zařízení. Toto celkové ES prohlášení o shodě může být vystaveno některým z dodavatelů jednotlivých strojů nebo přímo generálním dodavatelem. Stejně tak si můžete vystavit ES prohlášení na celkovou soustavu strojních zařízení vy jako provozovatel, pokud jste si propojení jednotlivých strojů a řízení těchto strojů jako celku provedli sami. Doporučuji tyto problémy řešit už při objednávání soustavy strojů nebo výrobních linek sestávajících z více strojů od několika dodavatelů, kdy si přímo smluvně určíte, kdo bude ručit za celkovou linku a vystaví celkové ES prohlášení o shodě.

Ad A)

Co se týká vstupní elektro-revize, jedním ze základních pilířů Evropského společenství je volný pohyb zboží. To znamená, že pro výrobce zboží platí stejné povinnosti v celém Společenství. Pro strojní zařízení jsou to požadavky směrnice 2006/42/ES, která je implementována do práva ČR zákonem č. 22/1997 Sb. a NV č. 176/2008 Sb. (u obou v aktuálním znění). Splnění všech základních požadavků směrnice 2006/42/ES deklaruje výrobce strojního zařízení vystavením ES prohlášení o shodě a označením značkou CE. Provádění revizí není v evropských státech obvyklé, a proto není požadavek na revize ve směrnici obsažen. Ve vyhlášce č. 73/2010 Sb., je tato skutečnost potvrzena v příloze 2, bodu 7.

Jednoduše řečeno, výrobce zařízení označeného značkou CE prokazuje bezpečnost tohoto zařízení tímto označením CE a vystavením ES prohlášení o shodě a revize se na něj nevztahují. Pokud je podle zákonů a vyhlášek ČR potřeba tyto revize na některé výrobky provést, není možno tuto povinnost uložit výrobci (jednalo by se o porušení volného pohybu zboží), ale například provozovateli.

Ad) B

ES prohlášení o shodě může vystavit i provozovatel, který uvádí zařízení do provozu. Ve směrnici 2006/42/ES je v článku 2 odstavci 1) uvedena tato definice výrobce:

i) „výrobcem“ je fyzická nebo právnická osoba, která navrhuje nebo vyrábí strojní zařízení nebo neúplné strojní zařízení, na něž se vztahuje tato směrnice, a odpovídá za shodu tohoto strojního zařízení nebo neúplného strojního zařízení s touto směrnicí, za účelem jeho uvedení na trh, a to pod vlastním jménem nebo značkou, nebo pro vlastní použití. Ne-
existuje-li takto vymezený výrobce, považuje se za výrobce každá fyzická nebo právnická osoba, která uvádí na trh nebo do provozu strojní zařízení nebo neúplné strojní zařízení, na něž se vztahuje tato směrnice.

Výrobce (nebo provozovatel) musí při uvádění výrobku na trh nebo do provozu splnit podmínky uvedené v článku 5 směrnice 2006/42/ES (§ 4 NV č. 176/2008 Sb.), kde je uvedeno:

Článek 5

Uvádění na trh a uvádění do provozu

  1. Před uvedením strojního zařízení na trh nebo do provozu výrobce nebo jeho zplnomocněný zástupce:

    a) zajistí, aby splňovalo příslušné základní požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost uvedené

Nahrávám...
Nahrávám...